ECA-1AM682
ECA-1AM682
DigiKey Part Number
P5131-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1AM682
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Detailed Description
6800 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECA-1AM682 Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
1.4 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.38 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C