ECA-0JM102BJ
DigiKey Part Number
10-ECA-0JM102BJCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECA-0JM102BJTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-0JM102BJ
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Detailed Description
1000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECA-0JM102BJ Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
580 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
986 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C