DZ2J14000L is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 4.543
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 24.081
Datasheet
Zener Diode 14 V 200 mW ±5% Surface Mount SMini2-F5-B
9-S-MINI-2P
DZ2J14000L
DigiKey Part Number
DZ2J14000LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DZ2J14000L
Description
DIODE ZENER 14V 200MW SMINI2
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DZ2J14000L Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 10 mA
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SMini2-F5-B
Power - Max
200 mW