DS371456-CA
DigiKey Part Number
P9668-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS371456-CA
Description
CAP FILM 45UF 10% 370VAC RADIAL
Category
Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
Manufacturer
Panasonic Industry
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Series
Applications
Motor Run
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.709" (18.00mm)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
1.988" Dia (50.50mm)
Capacitance
45µF
Height - Seated (Max)
4.016" (102.00mm)
Tolerance
±10%
Mounting Type
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Voltage Rating - AC
370V