ARS36Y12
DigiKey Part Number
255-ARS36Y12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ARS36Y12
Description
RELAY RF SPDT 500MA 12V
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
High Frequency (RF) Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Surface Mount
Category
Must Operate Voltage
9 VDC
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Operate Time
10 ms
Series
Release Time
6 ms
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Coil Type
Latching, Dual Coil
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Coil Current
33.3 mA
Contact Material
Gold Plating
Coil Voltage
12VDC
Coil Power
400mW
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Coil Resistance
360 Ohms
Contact Rating (Current)
500 mA
Base Product Number
Switching Voltage
30VDC - Max