ADQ23Q024
DigiKey Part Number
255-1444-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADQ23Q024
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Mfr
Termination Style
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Series
Seal Rating
Sealed - Fully
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
30 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
250VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
7500VA
Coil Resistance
576 Ohms
Coil Current
41.7 mA