6SVPT330M
DigiKey Part Number
10-6SVPT330MTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-6SVPT330MCT-ND - Cut Tape (CT)
10-6SVPT330MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6SVPT330M
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 15mOhm 20000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
6SVPT330M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
169.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.39 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Capacitance
330 µF
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 105°C