63SXE39M+S
DigiKey Part Number
10-63SXE39M+SCT-ND - Cut Tape (CT)
10-63SXE39M+STB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63SXE39M+S
Description
CAP ALUM POLY 39UF 20% 63V TH
Customer Reference
Detailed Description
39 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 25mOhm 1000 Hrs @ 125°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
147.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
2.95 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
39 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm