63SXE33M+C3
DigiKey Part Number
10-63SXE33M+C3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63SXE33M+C3
Description
CAP ALUM POLY 33UF 20% 63V TH
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 25mOhm 1000 Hrs @ 125°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
147.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
2.95 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
33 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm