2R5SVPT560M
DigiKey Part Number
10-2R5SVPT560MTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-2R5SVPT560MCT-ND - Cut Tape (CT)
10-2R5SVPT560MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2R5SVPT560M
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 2.5V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 16mOhm 20000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2R5SVPT560M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
175 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
3.5 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Capacitance
560 µF
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
2.5 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 105°C