2R5SVPE820M
DigiKey Part Number
10-2R5SVPE820MTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-2R5SVPE820MCT-ND - Cut Tape (CT)
10-2R5SVPE820MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2R5SVPE820M
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 2.5V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 10mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
195 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.9 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
820 µF
Height - Seated (Max)
0.232" (5.90mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
2.5 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm