25TQC15MD2
DigiKey Part Number
10-25TQC15MD2TR-ND - Tape & Reel (TR)
10-25TQC15MD2CT-ND - Cut Tape (CT)
10-25TQC15MD2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25TQC15MD2
Description
CAP TANT POLY 15UF 25V 2917
Detailed Description
15 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 25 V 2917 (7343 Metric) 90mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
25TQC15MD2 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance
15 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
25 V