20SVPG680M
DigiKey Part Number
10-20SVPG680MTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-20SVPG680MCT-ND - Cut Tape (CT)
10-20SVPG680MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20SVPG680M
Description
AP ALUM POLY 680UF 20% 20V SMD
Detailed Description
680 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 9mOhm 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
20SVPG680M Models
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
310 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
6.2 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
680 µF
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm