20SVPG470M
DigiKey Part Number
10-20SVPG470MTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-20SVPG470MCT-ND - Cut Tape (CT)
10-20SVPG470MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20SVPG470M
Description
AP ALUM POLY 470UF 20% 20V SMD
Detailed Description
470 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 10mOhm 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
20SVPG470M Models
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
292.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.85 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm