20SVPG120M
DigiKey Part Number
10-20SVPG120MTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-20SVPG120MCT-ND - Cut Tape (CT)
10-20SVPG120MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20SVPG120M
Description
AP ALUM POLY 120UF 20% 20V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 18mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
20SVPG120M Models
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
187.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.75 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
120 µF
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
20 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm