16SVPG330M
DigiKey Part Number
10-16SVPG330MTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-16SVPG330MCT-ND - Cut Tape (CT)
10-16SVPG330MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16SVPG330M
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 6.5mOhm 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
16SVPG330M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
375 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
7.5 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.409" (10.40mm)
Capacitance
330 µF
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
6.5mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C