16SVPA180M
DigiKey Part Number
PCE5067TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE5067CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE5067DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16SVPA180M
Description
CAP ALUM POLY 180UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 29mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
16SVPA180M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
171.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.43 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Capacitance
180 µF
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
29mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C