10TPG47M
DigiKey Part Number
P16454TR-ND - Tape & Reel (TR)
P16454CT-ND - Cut Tape (CT)
P16454DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10TPG47M
Description
CAP TANT POLY 47UF 10V 1411
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 10 V 1411 (3528 Metric) 70mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
10TPG47M Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Panasonic Industry
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B1G
Voltage - Rated
10 V