ERZ-VA9V820 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
82 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
ERZ-VA9V820
DigiKey Part Number
10-ERZ-VA9V820TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-VA9V820
Description
VARISTOR 82V 3.5KA DISC 10MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
90 V
Manufacturer
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
14J
Capacitance @ Frequency
2000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
50 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
65 V
Varistor Voltage (Min)
74 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
82 V