ERZ-E14A361S1
DigiKey Part Number
P124363-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E14A361S1
Description
VARISTOR 360V 7.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
360 V 7.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
396 V
Current - Surge
7.5 kA
Series
Energy
255J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
900 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
230 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
300 V
Varistor Voltage (Min)
324 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
360 V