ERZ-E11A561SC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
560 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Radial, Disc
ERZ-E11A561SC
DigiKey Part Number
10-ERZ-E11A561SC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E11A561SC
Description
VARISTOR 560V 6KA RADIAL DISC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
616 V
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
190J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
310 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
350 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
450 V
Varistor Voltage (Min)
504 V
Package / Case
Radial, Disc
Varistor Voltage (Typ)
560 V