ERJ-XGNJ160Y is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 16.913
Datasheet
16 Ohms ±5% 0.03W, 1/32W Chip Resistor 01005 (0402 Metric) Thick Film
ERJ-XGNJ160Y
DigiKey Part Number
ERJ-XGNJ160Y-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-XGNJ160Y
Description
RES 16 OHM 5% 1/32W 01005
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERJ-XGNJ160Y Models
Category
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.006" (0.15mm)