ERJ-PA2F5493X is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
549 kOhms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
ERJ-PA2F5493X
DigiKey Part Number
ERJ-PA2F5493X-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-PA2F5493X
Description
RES 549K OHM 1% 1/5W 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERJ-PA2F5493X Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)