ERJ-P6WJ241V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 48.935
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Dale
Parametric Equivalent
Rohm Semiconductor
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
YAGEO
YAGEO
240 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
ERJ-P6WJ241V
DigiKey Part Number
ERJ-P6WJ241V-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-P6WJ241V
Description
RES SMD 240 OHM 5% 1/2W 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERJ-P6WJ241V Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)