ERJ-L1DUF75MU
DigiKey Part Number
P75NCTR-ND - Tape & Reel (TR)
P75NCCT-ND - Cut Tape (CT)
P75NCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-L1DUF75MU
Description
RES 0.075 OHM 1% 1/2W 2010
Detailed Description
75 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-L1DUF75MU Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)