ERJ-L03UF70MV
DigiKey Part Number
ERJ-L03UF70MV-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-L03UF70MV
Description
RES 0.07 OHM 1% 1/5W 0603
Detailed Description
70 mOhms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-L03UF70MV Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)