ERJ-H2RD4991X
DigiKey Part Number
10-ERJ-H2RD4991XTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-H2RD4991X
Description
RES 4.99K OHM 0.5% 1/10W 0402
Detailed Description
4.99 kOhms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-H2RD4991X Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)