ERJ-C1CFR18U
DigiKey Part Number
10-ERJ-C1CFR18UTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-C1CFR18U
Description
RES 0.18 OHM 1% 2W 2010 WIDE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 mOhms ±1% 2W Chip Resistor Wide 2010 (5025 Metric), 1020 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Size / Dimension
0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)