ERJ-6RQJR56V | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ERJ-6RQJR56V |
Description | RES 0.56 OHM 5% 1/8W 0805 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 560 mOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ERJ-6RQJR56V Models |
Category | Features Automotive AEC-Q200, Current Sense |
Mfr | Temperature Coefficient 0/ +250ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm) |