ERJ-6BWJR011V
DigiKey Part Number
P.011ARTR-ND - Tape & Reel (TR)
P.011ARCT-ND - Cut Tape (CT)
P.011ARDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-6BWJR011V
Description
RES 0.011 OHM 5% 1/2W 0805
Detailed Description
11 mOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-6BWJR011V Models
Temperature Coefficient
0/ +300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)