ERJ-2BQFR51X
DigiKey Part Number
P.51AKTR-ND - Tape & Reel (TR)
P.51AKCT-ND - Cut Tape (CT)
P.51AKDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-2BQFR51X
Description
RES 0.51 OHM 1% 1/6W 0402
Detailed Description
510 mOhms ±1% 0.167W, 1/6W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-2BQFR51X Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
0/ +250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)