ERJ-1GNF11R0C
DigiKey Part Number
P122688TR-ND - Tape & Reel (TR)
P122688CT-ND - Cut Tape (CT)
P122688DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-1GNF11R0C
Description
RES SMD 11 OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Ohms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERJ-1GNF11R0C Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)