ERJ-1GJJ1R1C
DigiKey Part Number
10-ERJ-1GJJ1R1CTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-1GJJ1R1C
Description
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/20W 0201
Detailed Description
1.1 Ohms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
-100/ +600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)