ERJ-1GJF1803C
DigiKey Part Number
10-ERJ-1GJF1803CTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-ERJ-1GJF1803CCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ERJ-1GJF1803CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-1GJF1803C
Description
RES SMD 180K OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)