ERJ-1GEJ755C
DigiKey Part Number
P7.5MAGTR-ND - Tape & Reel (TR)
P7.5MAGCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-1GEJ755C
Description
RES SMD 7.5M OHM 5% 1/20W 0201
Customer Reference
Detailed Description
7.5 MOhms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERJ-1GEJ755C Models
Category
Temperature Coefficient
-400/ +150ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Supplier Device Package
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)