ERJ-1GEF1600C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 748
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 195
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Upgrade
Vishay Dale
YAGEO
160 Ohms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
ERJ-1GEF1600C
DigiKey Part Number
10-ERJ-1GEF1600CTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-1GEF1600C
Description
RES SMD 160 OHM 1% 1/20W 0201
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERJ-1GEF1600C Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)