ERJ-12ZYJ565U
DigiKey Part Number
P5.6MWTR-ND - Tape & Reel (TR)
P5.6MWCT-ND - Cut Tape (CT)
P5.6MWDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-12ZYJ565U
Description
RES 5.6M OHM 5% 3/4W 2010
Customer Reference
Detailed Description
5.6 MOhms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-12ZYJ565U Models
Temperature Coefficient
-400/ +150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)