EEV-FK1V102V
DigiKey Part Number
P124635TR-ND - Tape & Reel (TR)
P124635CT-ND - Cut Tape (CT)
P124635DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV-FK1V102V
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEV-FK1V102V Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.35 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
1.8 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
35 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.661" (16.80mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C