EEU-EE2W100U
DigiKey Part Number
P13671-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-EE2W100U
Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-EE2W100U Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
115.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
330 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C