EEU-ED2W220S
DigiKey Part Number
P13560-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-ED2W220S
Description
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL TH
Detailed Description
22 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-ED2W220S Models
Ripple Current @ Low Frequency
272 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
680 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C