EEH-ZL1E681P
DigiKey Part Number
10-EEH-ZL1E681PTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEH-ZL1E681PCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-ZL1E681PDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZL1E681P
Description
CAP ALUMHYB 680UF 20% 25V SMD
Detailed Description
680 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 14mOhm 4000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Features
High Vibration
Ripple Current @ Low Frequency
345 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.3 A @ 100 kHz
Capacitance
680 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
14mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C