EEH-AZE1H101B
DigiKey Part Number
10-EEH-AZE1H101BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-AZE1H101BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-AZE1H101B
Description
CAP ALUM HYBRID 100UF 20% 50V TH
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 28mOhm 2000 Hrs @ 145°C
EDA/CAD Models
EEH-AZE1H101B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 145°C
Ripple Current @ Low Frequency
120 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
800 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
100 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
28mOhm
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 145°C