EEH-AZC1K330B
DigiKey Part Number
10-EEH-AZC1K330BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-AZC1K330BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-AZC1K330B
Description
CAP ALUM HYBRID 33UF 20% 80V TH
Detailed Description
33 µF 80 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 36mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEH-AZC1K330B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
136 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.36 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
33 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
80 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
36mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C