ECQ-U2A104ML is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 6.389
Datasheet
0.1 µF Film Capacitor 275V Polyester, Metallized Radial
ECQ-U2A104ML
DigiKey Part Number
P10730-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-U2A104ML
Description
CAP FILM 0.1UF 20% 275VAC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECQ-U2A104ML Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.689" L x 0.217" W (17.50mm x 5.50mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Part Status
Obsolete
Termination
PC Pins
Capacitance
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
275V
Ratings
X2
Dielectric Material
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C