ECH-U1C333GX5
DigiKey Part Number
PCF1183TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCF1183CT-ND - Cut Tape (CT)
PCF1183DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECH-U1C333GX5
Description
CAP FILM 0.033UF 2% 16VDC 1206
Detailed Description
0.033 µF Film Capacitor 11V 16V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
ECH-U1C333GX5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.051" (1.30mm)
Tolerance
±2%
Voltage Rating - AC
11V
Voltage Rating - DC
16V