TXS2SS-24V-X
DigiKey Part Number
255-TXS2SS-24V-XTR-ND - Tape & Reel (TR)
255-3827-1-ND - Cut Tape (CT)
255-3827-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXS2SS-24V-X
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
110VDC - Max
Load - Max Switching
110W
Coil Resistance
8.3 kOhms
Coil Current
2.9 mA