TXD2-L-4.5V
DigiKey Part Number
TXD2-L-4.5V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXD2-L-4.5V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TXD2-L-4.5V Models
Category
Coil Type
Latching, Single Coil
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Termination Style
PC Pin
Series
Seal Rating
Sealed - Fully
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
3.38 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
4 ms
Coil Voltage
4.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
2 A
Approval Agency
BSI, cURus
Switching Voltage
220VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
440W
Coil Resistance
135 Ohms
Coil Current
33.3 mA