TX2SS-48V-X is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
TX2SS-48V-X
DigiKey Part Number
TX2SS-48V-X-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2SS-48V-X
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Must Operate Voltage
36 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Must Release Voltage
4.8 VDC
Coil Voltage
48VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
220VDC - Max
Load - Max Switching
60W
Coil Resistance
8.53 kOhms
Coil Current
5.6 mA