TX2SS-4.5V
DigiKey Part Number
255-2318-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2SS-4.5V
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Must Operate Voltage
3.38 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
0.45 VDC
Coil Voltage
4.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
220VDC - Max
Load - Max Switching
60W
Coil Resistance
145 Ohms
Coil Current
31 mA