TX2SA-24V-Z
DigiKey Part Number
255-TX2SA-24V-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
255-TX2SA-24V-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
255-TX2SA-24V-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2SA-24V-Z
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
220VDC - Max
Load - Max Switching
60W
Coil Resistance
4.11 kOhms
Coil Current
5.8 mA